Minecraft PC IP: play.cubecraft.net
Status
Not open for further replies.

Buuuddy

Member
Mar 31, 2016
1,891
5,625
354
cc_bar_451063100000.png


The way we handle punishments can sometimes come over as confusing to players. To guide you through this possible confusion, we've made a short questionnaire. By answering a couple of yes/no questions, you will automatically be given the best, next step to take. Giving accurate answers will give the most helpful feedback; if you're unsure about a question, ask a staff member for assistance on our Discord server.

Click this link to go to the form (made with Google): https://forms.gle/6QcLAnzo8M4HZ7nN7

cc_bar_431181100000.png


This really depends on your view on your punishment, but in all cases, you will have to use our appeal site first.

If your appeal is still pending, then please remain patient until the responsible staff member reviews it. If your appeal has not been handled within three days, and you believe the staff member has become inactive, please seek for help in our Discord server. Please note that this does not apply for Sentinel (Anti-Cheat) bans: these are handled in chronological order and thus can't be forgotten.

If your appeal was denied, but you believe you were wrongfully punished or have questions regarding your punishment, you should get in touch with the responsible staff member immediately. If the responsible staff member does not reply within three days or if they are no longer a part of the staff team, then please start a private conversation with the staff manager, @AnimalTamer1, on the forums.

If your appeal was denied and you accept your punishment, but it is only temporary, it is discouraged to contact the responsible staff member. It is very unlikely that a temporary punishment will be undone before its expiry.

If your appeal was denied and you accept your punishment, but it is permanent, you are free to contact the responsible staff member to discuss a possible unmute or unban. It is very unlikely that a permanent punishment gets undone within one month of its issuance, so it is highly recommended to wait one or preferably multiple months before getting in touch with the responsible staff member.

cc_bar_509495100000.png


Staff members are here to help and will happily answer your needs. Though, some staff members may be harder to reach depending on their function.

If you need basic staff help, such as an answer to your question or solution to your problem, then our Discord server is the place to be. However, when you are looking for a specific staff member, it is generally recommended to start a private conversation with them on the forums.

Helpers and Moderators are actively looking and replying in our Discord staff help channel, but if you need someone specific, it is best to contact them using a private conversation on the forums. Some helpers and moderators have their private messages on Discord open for everyone; if they do, feel free to leave a message and they will reply as soon as possible. If they don’t, please do not ask them to accept your friend request, but use our forums instead.

Members of the Admin Team are less likely to answer on Discord, even after having tagged them, so it is recommended to use our forums when contacting them.

Designers and Developers can be active on Discord and the forums, but they can also be inactive on both. Please do not expect them to answer your questions; contact a helper or moderator instead.

If you do not know who to contact, then please fill out the form linked above or contact a staff member via our Discord server.

cc_bar_562457100000.png


When starting a conversation with a staff member, it is easier for both them and you if you include the answers to these questions in your message.
 • What is your username?
 • What is the problem? Please provide a detailed description.
 • Do you play on Java (PC) or Bedrock (Console) edition?
If you struggle with writing in English, please use your first language instead. Feel free to add a staff member or community translator who does speak your language to the conversation as well. They will be happy to translate your messages. Check who speaks your language here:

This list of translators contains staff members and members of the community-supported translation team. If there are multiple people who speak your language, it is best to prioritize staff members, then the most active person.

Arabic (اللغه العربيه)
@Blank

Bulgarian (Български)
@Elenahh

Dutch (Nederlands)
@Buuuddy (staff)
@Cynamooo (staff)
@ItsDavey_ (staff)


Finnish (Suomi)
@Shinte

French (Français)
@Lezappen (staff)

German (Deutch)
@Azalea

Greek (ελληνικά)
@Simply

Italian (Italiano)
@coralines

Japanese (日本語)
@zRinne (staff)

Portuguese (Português)
@PedrocasPirocas

Russian (русский)
@carrotOn

Spanish (Español)
@Capitan (staff)

Swedish (Svenska)
@Kloska (staff)

Turkish (Türkçe)
@elchuii

If you still have any questions, seek for help on our Discord server!
:cube_light:

CGviTO-EaaUU1dBgjIbSd_WTjunoo_io836v2uGt-pyQQv8o_wZGNKgaCjHFClGpI-KO0442Rerf2G5aEF7MB1JgO6afkNrQ-oSqAPmQtkAPPjOj8m8eRLCrD3yezrbexZFwIp9B


Cezaları ele alma şeklimiz bazen oyunculara kafa karıştırıcı gelebilir. Bu olası karışıklık konusunda size rehberlik etmek için kısa bir anket yaptık. Birkaç evet/hayır sorusunu yanıtlayarak, otomatik olarak en iyi, atılacak bir sonraki adım verilecektir. Verilmesi doğru yanıtlar en yararlı geri bildirim verecek; Bir soru hakkında emin değilseniz, Discord sunucumuzdan yardım isteyin.

Forma gitmek için bu bağlantıyı tıklayın (Google ile yapılmıştır): https://forms.gle/6QcLAnzo8M4HZ7nN7


D5L2LxR2w76w_qdZ5iUEg9mHRkC7Gtssso-9Ca5urC9fmuG4CY46jIZwlNEZobMmS3jsPVjjZ1eR7MJogmijnhKm-N8jbdXoPrc_ja1piEN8Pz4aA9AXQ2ewrdeQJpYd_gRD_Mkd


Bu gerçekten sizin ceza hakkındaki görüşünüze bağlıdır, ancak her durumda önce temyiz sitemizi kullanmanız gerekir.

Senin Eğer itiraz olduğu hala beklemede Daha sonra, sorumlu personel incelemeye başlayana kadar lütfen sabırlı olun. İtirazınız üç gün içinde yerine getirilmediyse ve personelin etkin olmadığına inanıyorsanız, lütfen Discord sunucumuzdan yardım isteyin . Lütfen bunun Sentinel (Anti-Cheat) yasakları için geçerli olmadığını unutmayın: bunlar kronolojik sırada yapılır ve bu yüzden unutulamaz.

Senin Eğer itiraz reddedildi, ama sen inanıyorum haksız yere cezalandırılan ya sahip soruları cezanı ilgili hemen sorumlu personel ile temasa gerekir. Sorumlu personel üç gün içinde cevap vermezse veya artık personel ekibinin bir parçası değilse, lütfen forumlarda çalışanlar müdürü @AnimalTamer1 ile özel bir görüşme başlatmak.

Senin Eğer itiraz reddedildi ve cezanı kabul, ancak yalnızca bir geçici, bunun sorumlusunu personel irtibata önerilmez. Geçici bir cezanın sona ermesinden önce yapılması pek olası değildir.

Senin Eğer itiraz reddedildi ve cezanı kabul ama öyle kalıcı muhtemel bir dilsiz veya yasak olanı görüşmek üzere sorumlu personel ile irtibata geçmekte özgürsünüz. Kalıcı bir cezanın veriliş tarihinden itibaren bir ay içinde yapılması pek olası değildir, bu nedenle sorumlu personelle temasa geçmeden önce bir veya daha fazla ay beklemeniz şiddetle tavsiye edilir.


Gn4tzFnpmpcG91woRzqXWiX3RKvu10E-6Xry-Xg_drVFGVn9-NwFBUSSRKnuTxn_0nNXKC5kAR7Zo3yOVeqOuxJ-GhVjB2Jl73KEbdjvJPi8yQZWyu-xiDaS6_qkSUt1ZrHPWZSb


Personel, yardım etmek için burada ve ihtiyaçlarınızı memnuniyetle cevaplayacaktır. Yine de, bazı personelin işlevlerine bağlı olarak ulaşmak daha zor olabilir.

Sorunuzun cevabı veya probleminizin çözümü gibi temel personel yardımına ihtiyacınız varsa, discord sunucumuz olması gereken yerdir. Ancak, belirli bir personel arıyorsanız, genellikle onlarla forumlarda özel bir konuşma başlatmanız önerilir.

Yardımcıları ve Moderatörler, discord personelinin yardım kanalında aktif olarak bakıyor ve cevap veriyorlar, ancak belirli birine ihtiyacınız olursa, forumlarda özel bir görüşme kullanarak onlarla iletişim kurmak en iyisidir. Bazı yardımcı ve moderatörler Discord'daki özel mesajlarını herkese açık; eğer öyleyse, mesaj bırakmaktan çekinmeyin ve en kısa sürede cevap verecektir. Kabul etmiyorlarsa, lütfen onlardan arkadaş isteğini kabul etmelerini istemeyin, bunun yerine forumlarımızı kullanın.

Yöneticiler ve Yönetim Discord'a, hatta etiketledikten sonra bile cevap vermeleri muhtemel değildir, bu yüzden forumlarımızla iletişim kurarken kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Tasarımcılar ve Geliştiriciler Discord ve forumlarda etkin olabilir, ancak her ikisinde de etkin olmayabilir. Lütfen sorularınızı yanıtlamalarını beklemeyin; bunun yerine bir yardımcı veya moderatör ile iletişime geçin.

Kime başvuracağınızı bilmiyorsanız, lütfen yukarıdaki bağlantıyı doldurun veya Discord sunucumuz aracılığıyla bir personelle iletişim kurun.


O5W7OaF7QY-sZUbarh4Rk5KcmbqtZbBtnlKtTEX66vwTOpNzplp4WjJlJG5UmmbA2aTU7Pu3YcIe8jQapi_uwoO-ZKxebZxWYCxb-Ea9xH60RVejRuV1O6nISX7ahhHx2Q3SqRwf


Bir personel ile konuşmaya başladığınızda, bu soruların cevaplarını mesajınıza eklerseniz, hem onlar hem de sizin için daha kolaydır.

 • Kullanıcı adın nedir?
 • Sorun nedir? Lütfen ayrıntılı bir açıklama girin.
 • Java (PC) veya Bedrock (Konsol) sürümünde oynar mısın?
İngilizce yazarken zorluk çekiyorsanız, lütfen ilk dilinizi kullanın. Dilinizi konuşmaya da konuşan bir personel ya da topluluk tercümanı eklemekten çekinmeyin. Mesajlarını çevirmekten mutlu olacaklar. Burada dilinizi kimin konuştuğunu kontrol edin:

Bu tercüman listesi personeli ve topluluğun desteklediği çeviri ekibinin üyelerini içerir. Dilinizi konuşan birden fazla kişi varsa, en etkin kişi olan personele öncelik vermek en iyisidir.

Hala herhangi bir sorunuz varsa, Discord sunucumuz hakkında yardım isteyin!
:cube_light:


Translated by @elchuii
Sf3EnL6rZjarUKtDAWJTvtieMikrRDQ4FaQd0zsbC1tJeQevgpOSwZmA2E8HHgqjSaDMAP4F97kVBR7-JaovzKkLfh9Yl_di2rQxqFmIIPtNSoVPaWr1lPaEuiKBDHXmPCxuhV6_


La forma en que manejamos las sanciones a veces puede resultar confusa para los jugadores. Para guiarlo a través de esta posible confusión, hemos hecho un breve formulario. Al responder un par de preguntas de manera sí/no, automáticamente se le dará el mejor paso a seguir. Dar respuestas precisas dará los comentarios más útiles; si no está seguro acerca de una pregunta, solicite asistencia a un miembro del personal en nuestro servidor de Discord.

Haga clic en este enlace para ir al formulario (hecho con Google): https://forms.gle/6QcLAnzo8M4HZ7nN7


u1inIfyunN03QG3ye1hDhHHP0T2875w7EGoMFBm6m9IlJw0LvPM98cT58OTR8n-Bks9DyjBWaLPCbNvPsn2IJxOwHQDyVZX4ThhjgiBFJJP2wdAAjiUHWL4I-wYOnjhyPiUhQ94W


Esto realmente depende de su opinión sobre su castigo, pero en todos los casos, primero tendrá que usar nuestro sitio de apelación.

Si su apelación aún está en espera, entonces por favor, sea paciente hasta que el miembro del personal responsable lo revise. Si su apelación no se ha tramitado dentro de los tres días y cree que el miembro del personal se ha vuelto inactivo, busque ayuda en nuestro servidor de Discord. Tenga en cuenta que esto no se aplica a las prohibiciones de Sentinel (Anti-Cheat): éstas se manejan en orden cronológico y por lo tanto, no se pueden olvidar.

Si su apelación fue denegada, pero cree que fue sancionado injustamente o tiene preguntas sobre su sanción, debe comunicarse con el miembro del personal responsable de inmediato. Si el miembro del personal responsable no responde dentro de los tres días o si ya no forman parte del equipo del personal, por favor inicie una conversación privada con el gerente de personal, @AnimalTamer1 en los foros.

Si su apelación fue denegada y usted acepta su sanción, pero solo es temporal, no se le recomienda ponerse en contacto con el miembro del personal responsable. Es muy poco probable que una sanción temporal se deshaga antes de su expiración.

Si su apelación fue denegada y usted acepta su sanción, pero es permanente , puede ponerse en contacto con el miembro del personal responsable para hablar sobre un posible unban o unmute . Es muy poco probable que se deshaga una sanción permanente en el plazo de un mes a partir de su emisión, por lo que es altamente recomendable esperar uno o preferiblemente varios meses antes de ponerse en contacto con el miembro del personal responsable.


3UZFUWN5V_332-2IYcV1z2w3J2tjuef2_EhWun3ISPB1jp44CVS5kBt_xkarJJbGvFJx9rudXz6Zx4MkF7-XsNdaePsbfVD5s3SLZakigCpGgNKWR6-dggNCq4wEC_wgQYjQHYM8


Los miembros del personal están aquí para ayudarlo y con gusto responderán sus necesidades. Sin embargo, algunos miembros del personal pueden ser más difíciles de alcanzar dependiendo de su función.

Si necesita ayuda básica del personal, como una respuesta a su pregunta o solución a su problema, entonces nuestro servidor Discord es el lugar para estar. Sin embargo, cuando busca un miembro del personal específico, generalmente se recomienda iniciar una conversación privada con ellos en los foros.

Los ayudantes y los moderadores están buscando y respondiendo activamente en nuestro canal #staff-help de Discord, pero si necesita a una persona específica, es mejor ponerse en contacto con ellos mediante una conversación privada en los foros. Algunos ayudantes y moderadores tienen sus mensajes privados en Discord abiertos para todos; Si los tienen abierto, siéntase libre de dejar un mensaje y le responderán tan pronto como sea posible. Si no los tienen abiertos, no les pida que acepten su solicitud de amistad, sino que utilicen nuestros foros.

Los administradores y los gerentes responden muy a menudo en Discord, incluso después de haberlos etiquetado, por lo que es altamente recomendable utilizar nuestros foros cuando se comunique con ellos.

Los diseñadores y los desarrolladores pueden estár activos en Discord y en los foros, pero también pueden estár inactivos en ambos. Por favor, no espere que respondan sus preguntas; póngase en contacto con un ayudante o moderador en su lugar.

Si no sabe con quién comunicarse, complete el formulario vinculado anteriormente o comuníquese con un miembro del personal a través de nuestro servidor Discord.


wwvrDw9igVfm5lxLs4EfAh2wUY43CVJUvRJL7YYClKnZtKE5DVA5QU503kRyaXkApecdUyXAHpR-3kw5gMsPNEU_scDRI0U9NOhiLnKFvXxCPWc-9eyTH1Yhxi8ZiXrjsOz50A7b


Al iniciar una conversación con un miembro del personal, es más fácil para ellos y para usted si incluye las respuestas a estas preguntas en su mensaje.
 • ¿Cuál es tu nombre de usuario?
 • ¿Cuál es el problema? Por favor, proporcione una descripción detallada.
 • ¿Juega en la edición de Java (PC) o Bedrock (Consola)?
Si tiene dificultades para escribir en inglés, use su idioma nativo. Siéntase libre de agregar un miembro del personal o un traductor de la comunidad que también hable su idioma en la conversación. Ellos estarán encantados de traducir sus mensajes. Compruebe quién habla su idioma aquí:

Esta lista de traductores contiene miembros del personal y miembros del equipo de traducción apoyado por la comunidad. Si hay varias personas que hablan su idioma, lo mejor es contactar a los miembros del personal, o a la persona más activa.

:cube_light:


Translated by Spiderpiggy
SO_UBD7ty72zGTdiS2E52-l2sud5JZbHO4RWsLH5XDfGAb3TUdFU5XXwYxwsmJlH7GKbty1oaW_E317f7rtipb_8NEybJqJDPH8Tv1-wscA66j4fodL9GTvv4RUmbnvJTfmlIITA

Что делать с вашим предупреждением, мутом, или баном

То, каким путём мы выдаём наказания, может сбить игроков с толку. Чтобы разрешить эту путанницу, мы составили небольшую анкету. Ответив на несколько вопросов формата да/нет, вы автоматически перейдёте на следующий этап. Отвечая более точно вы получите более информативный ответ; если вы сомневаетесь в вопросе или ответе, обратитесь за помощью к сотруднику в нашем Discord сервере.

Нажмите на эту ссылку чтобы перейти к анкете (сделано при помощи Google): https://forms.gle/6QcLAnzo8M4HZ7nN7


lerjuOzvjHe6tDWUic59UC7ylWYAqbMD8XmTT7Z71ip23MCd2Zy7WqFm7VCZt-90x8I5czBjZZR2L1949NAqVKYs3QsItyHhvRStaK31oEI_54G3GNrxdtOyX2GQBPDMfmbA0Hj7

Как контактировать с сотрудником

Это сильно зависит от вашего мнения о вашем наказании, но в любом случае, вам придется сначала использовать наш сайт апелляции.

Если ваша апелляция ещё не рассмотрена, тогда, пожалуйста, будьте терпеливы, пока ответственный за это сотрудник не рассмотрит её. Если ваша апелляция не была рассмотрена в течение трех дней, и вы считаете, что сотрудник неактивен, пожалуйста, обратитесь за помощью в наш Discord сервер. Обратите внимание, что это не относится к банам от Sentinel (Анти-Чит): они обрабатываются в хронологическом порядке и поэтому не могут быть забыты.

Если ваша апелляция была отклонена, но вы уверены что были наказаны по ошибке, или у вас есть вопросы о вашем наказании, вы должны немедленно связаться с ответственным за это сотрудником. Если ответственный за это сотрудник не отвечает в течении трех дней, или он больше не часть команды, тогда, пожалуйста, начните личный диалог с менеджером по персоналу, @AnimalTamer1, на форумах.

Если ваша апелляция была отклонена и вы согласны с вашим наказанием, которое выдано временно, не желательно связываться с ответственным за это сотрудником. Маловероятно, что временное наказание будет отменено до его окончания.

Если ваша апелляция была отклонена и вы согласны с вашим наказанием, но оно перманентное, вы можете связаться с ответственным за это сотрудником, чтобы обсудить возможность снятия мута или бана. Маловероятно, что перманентное наказание отменят, в течение следующего месяца после его вступления в силу, поэтому настоятельно рекомендуется подождать один или, желательно, несколько месяцев, прежде чем связаться с ответственным за это сотрудником.


a0UHanoa4jlO_ePcnHPC4IiPAiJ-zb3raFqwLPU2JdG8HJ7_PAtNBVf4mMBHunFUKu5v8btzUy0GKWgJ9ROYtmk2t_2Yh985rAFxIbIT95cjXFJ80W5xDg5APkaeFKc5UDqIrRxL

Как связаться с сотрудниками

Сотрудники всегда здесь, чтобы помочь и с радостью ответят на ваши вопросы. Тем не менее, у некоторых сотрудников могут возникнуть с этим трудности, в зависимости от их функции.

Если вам нужна простая помощь персонала, например, ответ на ваш вопрос или решение вашей проблемы, то наш сервер Discord - это то, что вам нужно. Однако, если вы ищите конкретного сотрудника, рекомендуется начать приватный диалог с ним на форумах.

Хелперы и Модераторы активно проверяют и отвечают в нашем Discord, в канале staff-help, но если вам нужно что-то конкретное, лучше связаться с ними в приватных диалогах на форумах. У некоторых хелперов и модераторов для всех открыты личные сообщения в Discord; если это так, вы можете оставить сообщение и они скоро ответят. Если это не так, не просите их принять ваш запрос в друзья, а используйте наши форумы.

Администраторы и Менеджеры редко отвечают в Discord, конечно если вы их не отметите, настоятельно рекомендуется использовать форумы чтобы связаться с ними.

Дизайнеры и Разработчики могут быть активны в Discord или на форумах, но также они могут быть и не активны. Не стоит ждать от них ответа на свои вопросы; лучше свяжитесь с хелпером или модератором.

Если вы не знаете, с кем связаться, пожалуйста, заполните вышеуказанную форму или свяжитесь с сотрудником через наш Discord сервер.


cfgLRUQlDQWBXz7bsVxSRMKOfDUGEzvm-BAg_6avNFcu1eEAEDmghQxncmveeMDOxm6rcjJ3i0z4rJMPP5_6hFNpPOIvZCkOJd_s5Tavadeqa-BipMe8HUbttVZuofKoFVTjAAOh

Как общаться с персоналом

Когда вы начинаете беседу с сотрудником, ему и вам будет легче, если вы включите ответы на эти вопросы в свое сообщение.
 • Какой у вас ник?
 • Какая у вас проблема? Пожалуйста, подробно опишите её.
 • Вы играете на Java (ПК) или Bedrock (Консоль) версии?
Если вы испытываете трудности с общением на английском языке, пожалуйста, используйте ваш родной язык. Не стесняйтесь добавлять в разговор сотрудника или переводчика комьюнити, который говорит на вашем языке. Они будут рады перевести ваши сообщения. Проверьте, кто говорит на вашем языке здесь:

Если у вас всё ещё есть вопросы, обратитесь в наш Discord сервер!

:cube_light:

Translated by @Borgnath
 
Status
Not open for further replies.
Discord
Members Online

Team Online

Latest profile posts

I had surgery today 😳 Everything went fine, I didn't like the needles for local anesthetic though D:
Just relaxing right now. Hopefully, all of you are having a great day so far!
UncleSpect wrote on ssunsett's profile.
<3
-pokemondjs7- wrote on ssunsett's profile.
It won’t be long before you join the admin team lol
-pokemondjs7- wrote on fit single mom's profile.
Welcome to the forums!
Toxuka wrote on ssunsett's profile.
Congrats!
Top Bottom